Spis Treści
1.Co zrobić z wdowim garbem?
Na początku powinniśmy się skupić na opisaniu problemu, jakim jest „Wdowi Garb”. Wdowi garb to potoczna nazwa skrzywienia kręgosłupa w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa oraz klatki piersiowej Zbyt duża różnica kątów pomiędzy jednym a drugim powoduje typowe, zakrzywienie szyi w jej dolnym zakresie. Wdowi Garb to problem przewlekły zwykle nie Tworzy się on w przeciągu nocy, a raczej w ciągu wielu miesięcy lub lat nie odpowiedniej pozycji kręgosłupa. Jak z nim walczyć, co z nim robić?
Na początku ważna jest rozpoznanie, dlaczego właśnie takie ułożenie kręgosłupa jest najlepsze dla naszego ciała, jakie mogą być przyczyny?
Niewydolność mięśni głębokich odcinka szyjnego
Niewydolność mięśni płytkich odcinka szyjnego
Wieloletnia zła pozycja przy pracy siedzącej lub stojącej
Długie „wiszenie na smartfonie” tzw. szyja smartfonowa :D
Słaba funkcjonalność łopatek, które są podpora dla odcinka szyjnego.
2.Od czego robi się wdowi garb?
Wdowi Garb to zwykle długotrwałe skrzywienie kręgosłupa w okolicy odcinka szyjnego i klatki piersiowej. Zwykle powstaje na skutek osłabienia mięśni odcinka szyjnego oraz niedobrej pozycji przy pracy lub w ciągu codziennych czynności. Mocne pochylenie odcinka szyjnego powoduje pojawienie się fałdy lub górki w tylnej okolicy odcinka szyjnego na połączeniu z odcinkiem piersiowym.
Wdowi garb najczęściej powstaje na skutek słabej pozycji przy pracy siedzącej, mocne schylenie głowy powoduje naciągnięcie i osłabienie mięśni stabilizujących odcinek szyjny kręgosłupa. Może powodować bóle głowy oraz zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Wdowi garb jest długo trwałym przewlekłym schorzeniem mogącym świadczyć o procesie zwyrodnieniowo wytwórczym w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa.
Wdowi Garb w dzisiejszych czasach może być też spowodowany wielogodzinnym wiszeniem na smartfonie z szyją pochyloną ku przodowi. Osłabione mięśnie strukturalne nie utrzymują głowy w odpowiedniej pozycji i na skutek długotrwałej utrwalonej pozycji dochodzi pod obciążeniem do utrwalania się pozycji za pośrednictwem zmian zwyrodnieniowo wytwórczych na kręgach.
Kifoza piersiowa (łac. z gr. kyphosis; gr. κυφός kyphós – "garbaty, zgięty w przód"[1]) – łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Jeżeli takie wygięcie znajduje się w odcinku piersiowym lub krzyżowym kręgosłupa i mieści się w granicach normy (dla kifozy piersiowej to 20 do 40 stopni), jest to kifoza fizjologiczna (kifoza piersiowa, kifoza krzyżowa).
3.Czy da się cofnąć wdowi garb?
Tak da się cofnąć „Wdowi Garb” wszystko jednak zależy od stanu, w jakim on się znajduje. Jeśli dostrzeżemy zmiany w wieku dziecięcym mamy dużą szansę na sukces. Szybko dostrzeżony wdowi garb może przekładać się na poprawę komfortu i zdrowia pacjenta. Jeśli jednak mamy do czynienia ze starszym problemem proces leczenia może być już trudniejszy ze względu na zmiany kostne i stawowe w obrębie stawów kręgosłupa.
Najlepszą formą pozbycia się wdowiego garbu są częste ćwiczenia, na szczęście są proste i można je wykonywać praktycznie w każdym miejscu. W tym blogu postaram się przedstawić wam 3 proste ćwiczenia jak pozbyć się wdowiego garbu i powrotom problemu. Pamiętajcie jednak, że każdy pacjent powinien mieć indywidualną diagnozę i dopasowane ćwiczenia. W tym miejscu pokaże 3 proste i bezpieczne ćwiczenia😊.
4.Jakie objawy daje wdowi garb?
Wdowi garb w zależności od stopnia zaawansowania może dawać naprawdę różne objawy. Zaczynając od bólu głowy i odcinka szyjnego kończąc na bólu promieniującym do rąk, łopatki czy klatki piersiowej.
Jedne z najczęstszych objawów to:
Bóle stawowe w obrębie odcinka szyjnego
Bóle mięśniowe odcinka szyjnego
Sztywność karku i klatki piersiowej
Bliżej nieokreślony ból odcinka szyjnego może w typie problemów dyskowych
Bóle promieniujące do łopatki, czy klatki piersiowej
Bóle promieniujące do rąk lub ich drętwienie
5.Co zrobić żeby garb zniknął?
Najlepszym sposobem na walkę z wdowim gabrem są ćwiczenia i badania u specjalisty. Jeśli dopiero rozpoczynamy pracę nad naszym zdrowiem warto zapoznać się z 3 łatwymi ćwiczeniami, dzięki którym możesz zacząć pracować nad poprawną pozycją swojego kręgosłupa.
Dodatkowo warto przyjrzeć się krytycznie miejscu pracy lub miejscu, w którym spędzamy na co dzień dużo czasu i poprawić wysokość komputera lub wykonywanych czynności tak, aby zachować wyprostowaną pozycję ciała i odcinka szyjnego.
Warto również zwracać uwagę, w jaki sposób korzystamy na co dzień z naszych smartfonów i unikać wiszenia na smartfonie raczej utrzymując telefon na wysokości naszej głowy lub wzroku.
Tak jak jednak wcześniej wspomniałem wszystko zależy od tego w jak długo walczycie z tym problemem. Jeśli macie już bóle w okolicy odcinka szyjnego ćwiczenia mogą być jedną z form pomocy dodatkowo warto skontaktować się ze specjalistą w zakresie fizjoterapii lub lekarzem ze specjalizacją ortopedii.
6. 3 Ćwiczenia na wdowi Garb
1. Rozciąganie dźwigacza łopatki
10 Serii / 1 Powtórzenie / utrzymaj 20 s
Opis:
Zacznij w pozycji siedzącej.
Umieść rękę strony rozciąganej za plecami.
Drugą ręką pociągnij głowę do przodu i do boku pod kątem, aż poczujesz
rozciągnięcie od podstawy czaszki w dół do łopatki.
Trzymaj rozciągnięcie
2. Czynny ruch rotacji odcinka szyjnego z dociskiem
1 Seria / 3 Powtórzeń
Opis:
Usiądź na krześle, patrząc prosto przed siebie.
Spójrz jak najdalej przez ramię, poruszając tylko głową, nie ciałem.
Połóż rękę na podbródku i delikatnie popchnij głowę trochę dalej.
Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie rozluźnij się i powtórz.
3. Czynne wspomagane zgięcie boczne szyi z dociskiem
3 Serii / 5 Powtórzeń / utrzymaj 20 s
Opis
Usiądź na krześle, patrząc prosto przed siebie.
Przechyl jedno ucho w dół w kierunku swojego ramienia, poruszając tylko głową,
a nie całym ciałem i ramieniem.
Ręką delikatnie pociągnij głowę nieco dalej.
Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij się, a następnie powtórz
Źródło:
Comments